ATRAKCJE


PRZYRODA

Nasze gospodarstwo leży w niebywale urokliwym otoczeniu. Na terenie gminy Dąbrowa Chełmińska odnaleźć można aż 5 rezerwatów przyrody, w których podziwiać można m.in. czaplę siwą i brzozę karłowatą – dwa bardzo rzadkie gatunki. Ponadto Gzin leży na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Wisły dzięki czemu podziwiać tu można urokliwe parowy, będące pamiątkami po pradawnym korycie Wisły.
Na trenie gminy podziwiać można również kilka jezior. Miłośnicy przyrody chętnie wybiorą się również na spacer brzegiem Wisły. W niedalekiej okolicy znajduje się również duże jezioro Starogrodzkie, które jest ulubionym kąpieliskiem mieszkańców okolic.

Sport

W odległości ok. 5km od „Zacisza” znajduje się stok narciarski będący niezwykłą atrakcją w okresie zimowym. Jest on doskonałym miejscem na aktywne spędzenie zimowego weekendu. Miejsce to jest odwiedzane głównie przez mieszkańców Polski Północnej, ponieważ stanowi ono alternatywę dla dalekich podróży w polskie góry.
W okresie letnim stok narciarski nadal przyciąga gości. Otwarta jest wówczas dla amatorów broni strzelnica sportowa.
Piękna przyroda zachęca nie tylko do długich spacerów, ale także do wycieczek rowerowych szczególnie dla wprawionych rowerzystów.
Na samym terenie Agroturystyki znajduje się boisko do siatkówki oraz wiele miejsca do uprawiania innych sportów zespołowych. Dwa duże stawy rybne są miejscem, w którym możemy oddać się nie tylko wędkowaniu. Dla bardziej aktywnych gości przygotowaliśmy łódkę i rower wodny, którymi opłynąć można wyspę z piękną drewnianą wieżą.

Zabytki

Gmina Dąbrowa Chełmińska jest doskonałym miejscem dla amatorów zabytkowej architektury oraz osób lubiących historię. Na jej terenie mieszczą się trzy parafie rzymskokatolickie, które poszczycić się mogą czterema pięknymi, zabytkowymi kościołami. Na największą uwagę zasługuje najstarszy z nich – kościół parafii pw. Narodzenia NMP w Czarżu.
Oprócz zabytkowej architektury sakralnej na szczególną uwagę zasługuje kompleks pałacowo-parkowy w Ostromecku. Ostromecko znane jest w kraju głównie z produkcji wody mineralnej jednak będąc w okolicy nie można ominąć tego miejsca, w którym podziwiać można dwa piękne pałace oraz równie piękny park.
Jednak aby poznać trochę historii nie trzeba opuszczać wsi, w której znajduje się nasze Gospodarstwo Agroturystyczne. Gzin ma niezwykle barwną i długą historię. Najważniejszym śladem pradawnych czasów jest wał, który skrywa w sobie niezwykłe tajemnice. W miejscu, w którym widać tylko niewyraźne ślady znajduje się grodzisko łączone z kulturą łużycką.
Późniejszą historię terenów gminy badali naukowcy. W 2007 r. we wsi Pień odbyły się wykopaliska archeologiczne.

Miasta

Gzin leży pomiędzy trzema atrakcyjnymi turystycznie miastami: Bydgoszczą, Toruniem i Chełmnem. We wszystkich tych miastach odnaleźć można wiele pięknych zakątków. Nie trzeba wiele pisać, aby przekonać turystów do Torunia – miasta Kopernika wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, czy Chełmna – miasta uważanego za miasto zakochanych ze względu na znajdujące się w jednym z chełmińskich kościołów relikwia świętego Walentego, a także Bydgoszczy – miasta, w którym odbywają się rokrocznie międzynarodowe zawody lekkoatletyczne, które jednocześnie pochwalić się może Operą Novą - jedną z najnowocześniejszych w Polsce.